#3 Owoc, sok czy smoothie?
04.01.2018

#3 Owoc, sok czy smoothie?

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, że owoce są najzdrowszą forma posiłku i powinny nam towarzyszyć przez cały dzień. Analogicznie myślimy o sokach owocowych. Świeżo wyciskanych, bez dodatku cukru i konserwantów - samo zdrowie.

Ale czy na pewno?
                                                
Owoce dzięki dużej zawartości składników mineralnych oraz bogatej gamie antyoksydantów takich jak witamina C, karetonoidy, polifenole, flawonoidy, resweratrol, antocyjany wywierają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Pomagają one w walce z wolnymi rodnikami, a tym samym mogą przyczyniać sie do poprawy stanu skóry, zmniejszenia oznak zmęczenia, zwiększenia odporności, zmniejszenia ryzyka nowotworzenia. Pozytywnie oddziałują one także na gospodarkę węglowodanową i lipidową organizmu, zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.


Zatem czy soki nie zadziałają w podobnie korzystny sposób?
Na powstanie jednej szklanki soku pomarańczowego potrzebne jest ok. 4-5 pomarańczy, co się równa 100 kcal i 20 g węglowodanów. Wypicie jednej szklanki soku dla nikogo nie stanowi problemu, tak też w krótkim czasie dostarczamy organizmowi dużą ilość łatwo przyswajalnego cukru. Natomiast, czy w ciągu 10 min jesteś w stanie zjeść 4 pomarańcze?

Owoce zawierają błonnik, który to sprawia że organizm potrzebuję dłuższego czasu na ich strawienie. Tym samym fruktoza uwalniana jest stopniowo, co nie zagraża pracy wątroby. Błonnik wspiera także procesy trawiennie, pozytywnie wpływa na stan flory bakteryjnej jelit, ma zdolność wiązania związków toksycznych, wzmaga uczucie sytości.

Podsumowując wypicie szklanki soku owocowego dostarcza nam szybko energii, poziom cukru we krwi natychmiastowo się podnosi, jednak równie szybko spada, co powoduję dalsze uczycie głodu. Tymczasem zjedzenie owocu daję sytość na dłużej.

Lubimy jednak soki za ich dostępność, łatwość i szybkość spożycia. Wtedy alternatywą mogą być smoothies. Zblendowane owoce w całości zachowują wszystkie składniki pokarmowe, także zawarty w nich błonnik. Dodatkowo warto zadbać o dodatek tłuszczu np. w postaci awokado, siemienia lnianego, oleju lub mleczka kokosowego. Źródło tłuszczu spotęguję obniżenie indeksu glikemicznego, tym samym spowolnienie uwalniania cukru i zapewni uczucie nasycenia na dłużej.
Warto nadmienić także że tłuszcze wpływają na odczuwanie smaku innych produktów, dlatego dotychczasowy koktajl owocowy będzie nam smakował jeszcze bardziej.

Mamy dla was coś na przełamanie szarości za oknem :) Dwa pełne zdrowia i koloru smoothies. Burak + Grejpfrut + Jabłko oraz Banan + Awokado + Kiwi + Jarmuż.

Pozdrawiamy, 

Zespół Food Office.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.  

AkceptujęWięcej informacji