#4 Co z tym mlekiem ?
14.01.2018

#4 Co z tym mlekiem ?

Dzisiaj co nie co o mleku krowim. Znane, lubiane i powszechnie stosowane. Ale czy na pewno takie zdrowe ?
 

Człowiek jak każdy inny ssak jest fizjologicznie przystosowany do spożywania mleka, gdyż jest ono nam niezbędne do prawidłowego rozwoju w okresie okołoporodowym, niemowlęcym i wczesnym okresie poniemowlęcym. Jednak w tym okresie spożywamy głównie mleko matki, które jest dla dziecka odpowiednie. Zawiera ono wszystkie niezbędne substancję dla rozwoju dziecka takie jak: białka serwatkowe, enzymy trawienne, wolne kwasy tłuszczowe, węglowodany, bakterie z grupy Lactobacillus, czynniki wspomagające rozwój układu odpornościowego, witaminy i minerały.

                                                                                                  

Człowiek jako jedyny ssak na ziemi postanowił pójść o krok dalej i spożywać mleko przez całe życie. Bo skoro ma tyle dobroczynnych substancji to czemu by nie ? Problem w tym, że również jako jedyny ssak na ziemi człowiek postanowił spożywać mleko innych ssaków, którego skład już nie jest dla nas taki dobry, gdyż jest po prostu dostosowany do rozwoju innego typu organizmu. Co więcej, procesy technologiczne którym poddawane jest mleko krowie sprawiają, że pozostaje w nim głównie woda, laktuloza, kazeina oraz wapń. 
                           

                                                                                           

      PROCESY  TECHNOLOGICZNE

 

  • Proces sterylizacji UHT – proces ten  polega na błyskawicznym podgrzaniu mleka do temperatury 135-150°C  na ok 2-10 sekund i równie błyskawicznym schłodzeniu go do temperatury pokojowej. Zaletą tego procesu utrwalania jest zachowanie walorów smakowych mleka. Jednak dochodzi również do zabicia całej flory bakteryjnej zawartej w nim, denaturacji białek serwatkowych, rozkładu witamin i przekształcenia części laktozy w laktulozę. Mleko utrwalone tą metodą może mieć nawet pół-roczny okres przydatności do spożycia. Warto sobie w tym miejscu zadać pytanie, czy skoro owe mleko posiada tak długi termin przydatności, to czy przetrwało w nim cokolwiek wartościowego ?
     
  • Proces pasteryzacji – najstarsza metoda utrwalania mleka polegająca na podgrzaniu go do temperatury 60-100°C  przez ok 20 sekund, co eliminuje aktywność zawartych w nim enzymów i powoduje wyginięcie drobnoustrojów chorobotwórczych. W procesie tym powstaje tak zwane „mleko świeże”, które możemy znaleźć w lodówkach sklepowych z uwagi na krótszy termin przydatności do spożycia.


     

Jednak żadna z tych metod w żaden sposób nie gwarantuje inaktywacji (zaniku aktywności) hormonów zawartych w mleku które mogą przyczyniać się do zaburzeń naszej gospodarki hormonalnej.


ALERGIE I NIETOLERANCJE                                    
 

Mleko jest jednym z najsilniejszych alergenów i najczęściej nietolerowanych produktów. Nietolerancja dotyczy między innymi laktozy, do której trawienia potrzebujemy enzymu laktazy. Laktaza jest enzymem odpowiadającym za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę, które następnie mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu. W przebiegu nietolerancji laktozy obserwujemy niedobór bądź całkowity brak tego enzymu w organizmie, w efekcie czego nierozłożona laktoza jest transportowana do dalszych odcinków jelita cienkiego i grubego, gdzie ulega procesowi fermentacji bakteryjnej. Objawy nietolerancji laktozy bardzo łatwo rozpoznać: oddawanie nadmiernej ilości gazów, wzdęcia, kurczowy ból brzucha, biegunka, mdłości. 
 

Kazeina jest głównym białkiem mlecznym, a jej zawartość w białku mleka krowiego wynosi około 75%. Jest lepką i gęstą substancją o właściwościach śluzotwórczych, które ujawniają się, po jej spożyciu, w żołądku i jelitach w procesie koagulacji. Z uwagi na swoje właściwości i budowę, ogranicza niestety ogranicza wchłanianie innych substancji. Badania pokazują, że nawet 60% osób cierpiących na alergie na mleko jest uczulonych właśnie na kazeinę. Co więcej, szacuje się, że nawet 20% niemowląt przychodzi na świat z podwyższonym poziomem przeciwciał IgG skierowanych przeciwko białkom mleka krowiego. Zauważono również silną korelację między spożyciem kazeiny a występowaniem i pogłębianiem się chorób autoimmunologicznych które w naszym społeczeństwie można spotkać już na porządku dziennym.

                                                                                          
 

Nie można jednak zapominać również o korzystnych właściwościach kazeiny spożywanej przez sportowców zwykle w formie odżywki białkowej. Ma ona silne działanie antykataboliczne przez co zmniejsza rozpad masy mięśniowej nawet o 40%. Co więcej, dzięki długiemu czasowi wchłaniania (nawet do 8 godzin) aminokwasy czerpane z kazeiny są stopniowo uwalniane do krwi, dzięki ich poziom cały czas jest na odpowiednim poziomie.


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.  

AkceptujęWięcej informacji