#8 Aloes - soczyste zdrowie!
16.12.2018

#8 Aloes - soczyste zdrowie!

Aloes jest rośliną z grupy sukulentów. Rośnie zazwyczaj bez łodygi, a jego zielone, mięsiste liście wyrastają na wysokość 60-100 centymetrów.  Aloes naturalnie występuję głównie w suchych regionach Afryki, Azji, Europy oraz Ameryk.  Można go także uprawiać w domowej doniczce.

Medyczne i kosmetyczne właściwości tej rośliny znane są od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie nazywali aloes „rośliną nieśmiertelności”, natomiast dla Indian była to „różdżka z nieba”.  Antyczni Grecy uważali aloes za panaceum na niemalże wszystkie dolegliwości, od bezsenności po wypadanie włosów.

Nadal powszechnie aloes kojarzony jest ze stosowaniem zewnętrznym w różnego rodzaju problemach dermatologicznych. Aplikować go można bezpośrednio na skórę lub w postaci gotowych żeli, maści czy kremów i w tej roli zdecydowanie zdaję egzamin.

Jednak to nie wszystkie jego zalety, aloes można także przyjmować doustnie i czerpać z jego odżywczych wartości od wewnątrz. Aloes możemy spożywać w postaci soku, który powstaje poprzez rozgniatanie całych liści, oczyszczanie i filtrację lub w formie kapsułek, które zawierają lifilizowany ekstrakt tej rośliny.  

Zdrowotne korzyści, które płyną ze spożywania aloesu to m.in.:

- wzmocnienie układu odpornościowego

- opóźnianie procesów starzenia

- łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych

- osłabianie bólów artretycznych

- redukowanie stresu oksydacyjnego

- łagodzenie objawów refluksu oraz wrzodów żołądka.

Jak to możliwe, że aloes ma takie właściwości?

Ponieważ zawiera cały wachlarz witamin i składników mineralnych, a są to m.in.: witamina C, witamina B1, witamina E, kwas foliowy, cholina, biotyna,  a także wapń, selen, magnez, chrom, mangan oraz cynk. W swoim składzie mieści także szereg związków polifenolowych o działaniu antyoksydacyjnym, są to: kwercetyna, rutyna, kwas saponowy, kwas kumarynowy, epikatechina, kwas galusowy, a także substancje takie jak: polisacharydy, glikoproteiny i kwasy organiczne.

Roślina jest również dobrym źródłem aminokwasów. W aloesie znajduję się  18 spośród 22 występujących w żywności aminokwasów, w tym 7 z 9 egzogennych, które są niezbędne w żywieniu człowieka.

 To co  zapewnia aloesowi  wyjątkowe właściwości to zawartość enzymów. Wpływają one pozytywnie m.in. na na regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego. Dzięki temu wraz polisacharydami mają zdolność leczenia zaburzeń trawienia, wrzodów układu pokarmowego, a nawet choroby  Crohn’a. 

Adaptogenne właściwości aloesu są korzystne dla prawidłowego trawienia również osób zdrowych.  Zapewniają lepszą absorpcję składników odżywczych, a także eliminację szkodliwych substancji z jelit poprzez płynne wydalanie. Zdrowy proces trawienny pozytywnie wpływa na myśli i samopoczucie, a przez to promuje ogólny stan zdrowia.

Roślina zawiera dwa sterole roślinne:                                                                     

-  kampesterol - ma działanie przeciwzapalne, chroni kości i stawy przed degradacją

- β-sitosterol - pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi

Oba  łagodzą  objawy alergii.

Przeciwzapalne właściwości aloesu pomagają mu efektywnie wpływać na bóle stawów i mięśni. Zastosowanie żelu aloesowego miejscowo łagodzi stany zapalne stawów. jednak spożycie aloesu, jego kapsułek lub wypicie jego soku może zmniejszyć stan zapalny w całym ciele. 

Przyjmowanie  tabletek z aloesem ma korzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu. Badanie wpływu spożycia aloesu na pacjentów z cukrzycą sugeruje, że  pomaga on obniżyć poziom glukozy i tri glicerydów we krwi. Ważne jest także to, iż w przeciwieństwie do większości soków, sok z aloesu nie zawiera prawie żadnego cukru i tylko kilka kalorii.

Pozdrawiamy,

Zespoł Food Office


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.  

AkceptujęWięcej informacji